Домой Важные новости ПРЕС-РЕЛІЗ: Експертне опитування «Політична ситуація в Україні і Харкові»

ПРЕС-РЕЛІЗ: Експертне опитування «Політична ситуація в Україні і Харкові»

1212
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Наприкінці лютого 2021р. ГО «Ліга виборців» провела опитування серед провідних українських політологів, консультантів та політичних оглядачів для з’ясування думки експертного середовища щодо деяких актуальних тенденцій цього року.

Експертне опитування стосувалося як загальноукраїнських проблем в цілому, так і Харківщини зокрема.

Політичні експерти вважають майже неминучою відставку уряду Дениса Шмигаля уже у цьому році. Сумарно 73,4% опитаних переконані, що така відставка відбудеться з високою долею вірогідності, або скоріше відбудеться. Лише 6,7% експертів схиляються до думки, що відставка скоріше не відбудеться, 20% — що уряд залишиться, але відбудеться заміна декількох міністрів. Жоден з політичних експертів не дав відповіді, що Кабмін Дениса Шмигаля без сумнівів допрацює до наступного року.

Водночас питання про ймовірний розпуск Верховної Ради не отримало настільки категоричних відповідей. 63,3% респондентів вважають, що шанси на розпуск парламенту є, але все залежить від низки внутрішніх і зовнішніх факторів. 6,7% переконані, що нинішній склад ВР не допрацює до 2022 року, а 30% — що розпуск Верховної Ради у цьому році неможливий.

Не викликала ентузіазму у фахівців й ініціатива центральної влади провести у цьому році Всеукраїнський референдум. Більшість опитаних експертів (56,7%) обрали варіант, що жодного референдуму цього року в Україні не буде. 16,7% мають протилежну думку, а 26,7% зазначили, що їм важко відповісти.

Також експерти оцінили (за 7-бальною шкалою: від 1 — «малоймовірно», до 7 — «дуже реально») вірогідність винесення на Всеукраїнський референдум, якщо його все ж вдасться провести, низки питань.

Найбільш ймовірними питаннями, які мають шанси бути винесені на Всеукраїнський референдум, на думку експертів, можуть стати скорочення кількості народних депутатів України до 300 (83,3%, які обрали графи від «5», до «7») формат реінтеграції Донбасу (53,3%), можливість продажу землі сільськогосподарського призначення іноземцям (42,9%), легалізація медичного канабісу (36,7%).

Основними викликами, які стоять перед Україною у 2021 році політичні експерти, які отримали можливість обрати 3 варіанти відповіді, вважають дезорганізацію влади (66,7%), економічну кризу й зубожіння населення (63,3%), ризик загострення ситуації на Донбасі (50%) і зростання протестних настроїв населення (50%). Водночас, зростання корупції вважають актуальною загрозою лише 3,3%, активізацію «5-ї колони» і зростання сепаратистських настроїв — 10%, а загострення конфліктів після відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення — 23,3%.

Порівну (40% / 40%) українських політичних експертів, які взяли участь в опитування, вважають, що політика США по відношенню до України або не зміниться, або зміниться у бік посилення підтримки українських «яструбів». 10% експертів вважають, що США може примусити українську владу до компромісу з Москвою, а 10% обрали варіант — «важко відповісти».

Другий блок запитань був присвячений ситуації у Харківській області.

Так, на запитання: «Як Ви оцінюєте ситуацію у Харківській області у порівнянні з іншими регіонами?», 60% відповіли, що інтереси різних груп впливу не співпадають, але ключовим фігурам вдасться домовитися. 10% схилилися до думки, що ситуація стабільна і прогнозована. Стільки ж (10%) мають протилежну точку зору: «Ситуація напружена і перебуває на межі конфлікту». 20% — обрали варіант: «Важко відповісти».

23,3% респондентів вважає, що після місцевих виборів і кадрових змін у структурі обласної влади відбулася консолідація політичної еліти на регіональному рівні. 23,3% обрали варіант, що центри прийняття рішень перебувають у Києві, 16,7% навпаки вважають, що важелі впливу перейшли на рівень ОТГ. 36,7% не визначилися із остаточною відповіддю.

Майже третина (30%) опитаних експертів вважає, що найбільш ефективним головою Харківської ОДА був Євген Кушнарьов. 16,7% опитаних віддали перевагу Михайлові Добкіну, 13,3% — Арсену Авакову. По 10% кращим губернатором Харківщини вважають Юлію Светличну та Степана Масельського, 3,3% Ігоря Балуту. 16,7% не зуміли обрати конкретну кандидатуру.

Також політичні експерти спробували визначити потужність стартових позицій (від 1 — «слабкі позиції», до 7 — «потужні позиції») потенційних кандидатів на виборах міського голови Харкова.

Кращі стартові можливості — у Михайла Добкіна (сума варіантів «5», «6» і «7» — 51,7%), Ігоря Терехова (60,7%) та Юлії Светличної (32,2%), у цей же час Добкін випереджає Терехова на позиції «7» (10,3% проти 7,1%), Терехов Добкіна на позиції «6» (25% проти 13,6%), а Светлична поділяє з Тереховим лідерство у графі «5» (28,6% проти 27,6%) у Добкіна.

Найбільша група експертів (35,7%) стартовим позиціям Олександра Фельдмана дає оцінку «3», жоден з опитаних не вказав на цифри «6» і «7». Кращі можливості у Ярославського — 31% учасників анкетування вважають, що на старті виборів він має непогані («4») показники, ще 17,2% дають йому оцінку «5».

Натомість позиції Олега Абрамичева та Олексія Кучера, згідно з оцінками експертів, стійко знижуються від 35,7% у Абрамичева та 42,9% у Кучера у графі «1» до 0% уже у графі «5».

Опитування проводилося з 10 по 26 лютого 2021 року методом індивідуального анкетування.
У дослідженні взяли участь політтехнолог Андрій Золотарьов, політичний консультант Дмитро Джангіров, політолог Олеся Яхно, політолог Руслан Бортнік політичний аналітик Руслан Бізяєв, політолог Олександра Решмеділова, політичний консультант Ігор Душин, політтехнолог Олег Постернак, політичний експерт Юрій Гаврилечко, політичний оглядач Олена Маркосян, філософ Віталій Заблоцький, доктор політичних наук Валентин Якушик, політичний консультант Катерина Одарченко, енергетичний експерт Валентин Землянський, політичний консультант

Владислав Ковалевський, політолог Сергій Бєлашко, політичний консультант Сергій Кірєєв, політолог Олексій Гарань, політичний експерт Світлана Кушнір, політолог Тарас Загородній, політолог Петро Олещук, політичний консультант Андрій Бодров, політолог Кирило Сазонов, політолог Віктор Таран, політичний консультант Антон Авксентьєв, виборчий омбудсмен «ОПОРА» Юрій Чумак, політолог Юлія Біденко, експерт з місцевого самоврядування, консультант Віктор Нестеренко, експерт з держуправління Олег Конотопцев, експерт з держу правління Віктор Слиш.

ГО «Ліга виборців» в Facebook.

*Громадська організація «ЛІГА ВИБОРЦІВ» — Всеукраїнська громадська організація, яка має на меті захист прав виборців України, спостереження за виборчими процесами всіх рівнів як в Україні, так і в інших країнах, вдосконалення на експертному рівні виборчого законодавства, громадський моніторинг діяльності органів влади і депутатського корпусу тощо. «ЛІГА ВИБОРЦІВ» заснована в квітні 2017 року. Головою правління є Юлія Ковалевська.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ